مرکز پاورپوینت اکران

پاورپوینت مهندسی پاورپوینت پزشکی پاورپوینت انسانی پاورپوینت درسی پاورپوینت هنر پاورپوینت آموزشی پاورپوینت عمومی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت بروز هرگونه مشکل در خرید فایل، داشتن سوال، پیشنهاد، انتقاد، مشاهده فایل انحصاری خود در فروشگاه و نیز سفارش ساخت پاورپوینت جدید، به شماره تلفن 09141594468 پیامک بزنید تا سریعا رسیدگی شود.

دانلود مقاله درباره تغذيه گياهي

 

 

 

 

 

 

 

این فایل تایید کیفی شده و در زیر قسمتهایی از آن را مشاهده می کنید:

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

‏تغذيه گياهي‏(در مورد برنج)‏

‏ 

‏مقدمه

‏ايران با داشتن سطح زير كشت برنج به ميزان 620.000 هكتار جزو كشورهاي عمده برنج خيز دنياست مصرف كود و سم زياد در اين مزارع باعث آلودگي محيط زيست مي‏‌‏گردد بنابراين از طرفي براي توليد بيشتر گرايش به مصرف كود زيادتر و از طرفي با مشكلات محيط زيستي مواجه هستيم. استان مازندران رتبه اول و گيلان و گلستان و خوزستان و فارس در رتبه‏‌‏هاي بعدي از نظر سطح زير كشت قرار دارند مصرف بهينه كود در برنج با انجام آزمون خاك اجراي تحقيقات گسترده همه جانبه بمنظور استفاده صحيح از عناصر پرمصرف و كم مصرف- مواد آلي ‏–‏ كودهاي بيولوژيك و روش‏‌‏هاي مختلف كود دهي مثل آغشتن بذر با كود ‏–‏ كود آبياري ‏–‏ برگپاشي ‏–‏ مصرف سطحي يا عمقي كود ‏–‏ جايگزاري كود در زير بذر يا در كنار آن و روش‏‌‏هاي افزودن كود سرك و خلاصه روش‏‌‏هاي هزينه كمتر و محصول بيشتر هدف مي‏‌‏باشد.

‏بطور كلي رعايت مصرف كودي و همگاني كردن مصرف كود پتاسيم و روي و مصرف اوره با پوشش گوگردي كه باعث كاهش آلاينده نيترات در آبهاي زيرزميني مي‏‌‏گردد مي‏‌‏توان توليد برنج را تا حد 5/7 تن در هكتار افزايش داد كه در مقايسه با وضع موجود كه حدود 5/5 تن مي‏‌‏باشد باعث افزايش محصول به ميزان چهل هزار تن در شهرستان بابلسر كه داراي سطح زير كشت 21500 هكتار مي‏‌‏باشد گردد، چنانچه بتوانيم حتي يك تن در هكتار افزايش محصول داشته باشيم ارزش ريالي آن معادل هشت ميليارد تومان مي‏‌‏باشد.

‏ازت = N

‏حال مي‏‌‏پردازيم به نحوه مصرف كودهاي پرمصرف كه از همه مهمتر ازت است.

‏مصرف كود سبز (مثلاً برگرداندن شبدر پس از چين آخر با يك شخم به خاك) يا مصرف كاه كلش پس از برداشت محصول به خاك و يا مصرف كود حيواني بصورت كود پايه همراه با اوره باعث افزايش بازيافت نيتروژن توسط گياه مي‏‌‏گردد و در چنين شرايطي اوره جذب شده توسط گياه برنج به kg‏ 5/90 بجاي kg‏46 بدون مصرف كود سبز افزايش مي‏‌‏يابد.

‏وضعيت فيزيكي كودي كه مصرف مي‏‌‏شود مهم است بعنوان مثال كود اوره گرانوله به مراتب بيشتر از كود محلول اوره يا نيترات آمونيوم موثر است علت آن است كه گياه برنج در ابتداي امر توان جذب نيترات را ندارد و حدود 21 روز پس از كشت در زمان افزايش گره‏‌‏ها كه ريشه بسرعت توسعه مي‏‌‏يابد ميزان بازيافت نيتروژن تا 73 درصد را دارا مي‏‌‏باشد.

‏بهتر است كود اوره در حالت عادي در دو زمان قبل از غرقاب دائم زمين و مدتي پس از نشاء برنج به زمين اضافه شود ‏–‏ جذب نيتروژن در گياه در تمام مدت رشد ادامه دارد و كمترين آن در زمان رسيدگي كامل گياه است.

‏دادن كود بصورت پايه و با مخلوط كردن با خاك بدون آنكه آبي روي آن بايستد باعث بازيافت نيتروژن حداكثر خواهد شد و اگر آبي به ارتفاع 25 تا ميلي متر50 روي خاك بايستد باعث كاهش راندمان به ميزان 7-5 درصد مي‏‌‏شود.

‏دادن كود سرك نيز بدون آنكه آبي روي خاك ايستاده باشد باعث راندمان بيشتري مي‏‌‏شود اين عوامل كه به آن اشاره شد باعث افزايش محصول برنج مي‏‌‏گردد.

‏خلاصه مواد مهم در مصرف نيتروژن

‏مصرف 15 تا 20 كيلوگرم نيتروژن خالص در هر تن عملكرد دانه

‏كودهاي نيتروژني بصورت تقسيط حداقل سه بار مصرف شود مطابق نياز رشدي گياه و آخرين بار بايد قبل از گلدهي گياه باشد.

‏در خاكهاي با نيتروژن معدني كم و در جائيكه فواصل كشت زياد است براي افزايش پنجه زني و در جائيكه در زمان نشاء درجه حرارت آب و هوا پائين باشد بايد نيتروژن بيشتر مصرف شود.

‏مصرف اوره با پوشش گوگردي كه علاوه بر 28 درصد نيتروژن داراي 14 درصد گوگرد نيز مي‏‌‏باشد ضروريست (آموزش كشاورزان توسط واحد ترويج)

‏آزادسازي نيتروژن در اوره با پوشش گوگردي بسيار بطئي و طي هفت روز در داخل آب كمتر از 25 درصد نيتروژن آزاد مي‏‌‏شود بنابراين بازيافت آن توسط گياه افزايش و آلودگي آبهاي زيرزميني به مقدار قابل توجهي كاهش مي‏‌‏يابد.

‏فسفر: فسفر نيز از عناصر اصلي مورد نياز گياه مي‏‌‏باشد و مهمترين عنصر در توليد محصول به شمار مي‏‌‏آيد در كليه فرآيندهاي بيوشيميائي تركيبات انرژي‏‌‏زا و مكانيزم انتقال انرژي دخالت دارد و علاوه بر اين جزئي از پروتئين ياخته مي‏‌‏باشد بخشي از پوسته جامد زمين و (12/0 درصد) فسفر است.

‏طبق مطالعات كود فسفره بايستي در زمان كاشت و يكباره مصرف شود و در زمينهاي قليائي با PH‏ بالا سوپر فسفات نسبت به فسفات آمونيوم برتري دارد.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 10,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
6D656434100812_1656746_2707.zip11.1k